Yunet
 

Zdravlje

Hepatitis C moguće je potpuno izlečiti uz savremenu terapiju

Novosadska TV • Redakcija Novosadska TV • 29. mart 2022. • 17:08 •

Hepatitis C moguće je potpuno izlečiti uz savremenu terapiju

U svetu oko 58 miliona ljudi boluje od hepatitisa C, a velika prekretnica u lečenju te bolesti u Srbiji dogodila se pojavom savremene terapije čija je efikasnost do 99 odsto i zahvaljujući kojoj je to oboljenje moguće izlečiti u potpunosti, poručeno je na današnjem skupu u Beogradu.

Dr Tomislav Preveden iz Kliničkog centra Vojvodine rekao je da rano otkrivanje hepatitisa C, bolesti jetre, uz pravovremeno i adekvatno lečenje daju realnu nadu za izlečenje.

"Virus ulazi preko krvi i posle inkubacije od 50-100 dana, nastaje akutna infekcija koja je neprimećena. Bilo bi dobro da je primećena, jer kada bi se tada lečilo, sprečio bi se prelazak u hroničnu fazu bolesti", kazao je Preveden.

Preveden je rekao da se kod pacijenata simptomi jave tek kada je bolest u poodmakloj fazi, odnosno kada se razvije ciroza ili rak jetre, što smanjuje šanse za uspešno izlečenje tog oboljenja.

Dodao je da su neke osobe u većem riziku od dobijanja hepatitisa C i naveo da su to korisnici droga, promiskuitetne osobe koje imaju nezaštićen seksualni odnos, osobe na dijalizi, novorođenčad koja dobijaju virus od majke, kao i osobe sa tetovažom i pirsingom.

"Ne postoji vakcina za hepatitis C i to je problem. Da postoji, vakcinisale bi se osobe koje su rizičnog ponašanje, a koje nemaju to oboljenje ili osobe koje žive sa osobom koja ga ima", kazao je Preveden na skupu " Sve što znamo o hepatitisu", u organizaciji kompanije MSD Srbija.

Istakao je da je prosečan pacijent koji se leči od hepatitisa C muškarac koji ima oko 40 godina, a kod kojeg infekcija traje od 7-10 godina.

"Ovo oboljenje se otkriva se sa zakašnjem i to je glavni problem", naveo je Preveden.

Dr Ivana Milošević iz Kliničkog centra Srbije ukazala je da je u prethodnom periodu lečenje pacijenata koji boluju od hepatitisa C bilo otežano, te da su lekari bili ograničeni na mali broj pacijenata godišnje, pa su morali da vrše njihovu selekciju pri lečenju.

Navela je da je 2018. godine uvedena savremena terapija u Srbiji i da je ona revolucionarna, jer je njena efikasnost i do 100 odsto, posebno, kaže, kod populacije bolesnika koji nemaju uznapredovalu bolest.

"Terapija traje od 8-12 nedelja i ako nemaju uznapredovalu bolest jetre izlaze iz zdravstvenog sistema. Po prvi put u istoriji medicine mi smo u mogućnosti da izlečimo jednu bolest", kazala je Milošević.

Milošević je rekla da su najsavremenije tablete koje su uspešne u lečenju hepatitisa C, veoma jednostavne za upotrebu, te da se piju jednom ili dva puta dnevno bez neželjenih efekata ili sa njihovim miniumom.

Istakla je da je na inicijativu Ministarstva zdravlja izrađena Nacionalna strategija za kontrolu hepatitisa, a koja prati korak sa strategijom Svetske zdravstvene organizacije.

"Taj dokumenti je u procesu usvajanja i dobio je sve pozitivne ocene", rekla je Milošević.

Iz Udruženja pacijenata obolelih od bolesti jetre "Hronos" Ivana Dragojević kaže da je lečenje hepatitisa C mnogo efikasnije otkako je uvedena savremena terapija.

"Pokušavamo da stavimo u fokus da prepoznamo sve moguće probleme koji dovode do potencijalnog zaražavanja, kao što su kozmetički saloni, gde se radi trajna šminka, pedikir i manikir. Tu se pružaju usluge koje mogu da dovedu do povrede, krvarenja, a nažalost ne edukujemo dovoljno kadrove o svemu tome", navela je Dragojević.

Izvor: Tanjug    foto: Shutterstock.com/Jarun Ontakrai, ilustracija

Preporučujemo još …


Vojvođanska događanja
Pregled dana - video

Budi human - Helena